1. Početna strana
  2. /
  3. Međunarodna politika
  4. /
  5. Robert Openhajmer – Fizičar...

J. Robert Openhajmer, jedan od najznačajnijih fizičara 20. veka, poznat je po svom ključnom doprinosu u razvoju atomske bombe tokom Drugog svetskog rata. Njegova uloga u Menhetn projektu i događajima koji su usledili, kao što su bacanje atomske bombe na Hirošimu i Nagasaki, ostavili su neizbrisiv trag na svetsku politiku i istoriju. Koja je istorijska uloga Roberta Openhajmera, kakva je njegova uloga u razvoju atomske bombe, i koje su političke i moralne dileme koje su pratile ovo tehnološko dostignuće?

Ko je Robert Openhajmer?

Robert Openhajmer rođen je 22. aprila 1904. godine u Nemačkoj, ali je kasnije emigrirao u Sjedinjene Američke Države. Bio je istaknuti fizičar, poznat po svojim značajnim doprinosima u kvantnoj mehanici i teorijskoj fizici. Pre početka Drugog svetskog rata, Openhajmer je stekao reputaciju vodećeg naučnika svog vremena.

openhajmer

 

Međutim, njegova karijera dobila je preokret kada je Sjedinjene Američke Države ušle u rat. Godine 1942, Openhajmer je postao ključna figura u tajnom projektu nazvanom Menhetn projekat, čiji je cilj bio razvoj atomske bombe. Naučnici uključeni u ovaj projekat radili su na razvoju nuklearnog oružja koje bi potencijalno okončalo rat.

Openhajmer je imao ključnu ulogu u ovom projektu, posebno u osmišljavanju i razvoju implozionog dizajna atomske bombe. Njegov naučni duh i predanost radu na projektu omogućili su postizanje značajnih rezultata. Ipak, odluka da razvijaju oružje masovnog uništenja postavila je pred Openhajmera i druge naučnike ozbiljne etičke dileme.

Trinity Test – Uništitelj svetova

Tokom testiranja prvog nuklearnog uređaja 16. jula 1945. godine, poznatog kao „Trinity test“, Openhajmer je citirao stihove iz hinduističke svete knjige Bhagavad Gite: „Sada postajem Smrt, Uništitelj svetova.“ Ova izjava odražavala je duboku svest o moći koju je ljudska rasa stekla putem nuklearne tehnologije, ali i tešku moralnu odgovornost koja je pratila ovaj razvoj.

Godine 1945, Sjedinjene Američke Države bacile su dve atomske bombe na japanske gradove Hirošimu i Nagasaki. To je dovelo do kapitulacije Japana i okončanja Drugog svetskog rata. Ovaj istorijski događaj i posledice koje su usledile duboko su obeležili Openhajmera i druge naučnike koji su bili uključeni u Menhetn projekat.

 

 

Posle rata, Openhajmer se vratio svojim naučnim radovima, ali i dalje je bio angažovan u pitanjima nuklearne politike. Bio je član Američke komisije za atomsku energiju i zauzimao se za mirno korišćenje nuklearne energije u svrhe civilne upotrebe.

Ipak, moralne dileme koje je imao tokom rada na atomskoj bombi ostavile su trajan utisak na njega. Njegovo razmišljanje o politici i društvu postalo je sve kritičnije. Izražavao je duboku zabrinutost zbog uticaja nuklearnog oružja na svetsku politiku i bezbednost.

U periodu Hladnog rata, Openhajmer je bio izuzetno zabrinut zbog nuklearne trke između Sjedinjenih Američkih Država i Sovjetskog Saveza. Njegovi apeli za kontrolom naoružanja i deeskalacijom nuklearnih tenzija odrazili su njegovu želju da spreči mogući nuklearni sukob.

Zaostavštvina velikog fizičara

J. Robert Openhajmer preminuo je 18. januara 1967. godine, ostavljajući za sobom izuzetan naučni i politički nasleđe. Njegov doprinos u razvoju atomske bombe ostaje kontroverzan. Neosporno je da je promenio tok svetske istorije i oblikovao način na koji se posmatra nuklearna tehnologija i njena politička upotreba.

openhajmer bomba

Robert Openhajmer bio je istaknuti fizičar čija je uloga u razvoju atomske bombe tokom Menhetn projekta obeležila njegovu karijeru i život. Njegov rad na nuklearnom oružju otvorio je vrata novoj političkoj realnosti i postavio etičke izazove koji i danas ostaju aktuelni. Njegove moralne dileme i posvećenost miru posle rata svedoče o njegovoj dubokoj svesti o odgovornosti naučnika prema celokupnom čovečanstvu. Iako viđen kao kontroverzna figura, Openhajmer ostaje simbol kako nauke tako i politike i stalni podsetnik na važnost etičkog razmišljanja i odgovornosti u savremenom društvu.

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *