1. Početna strana
  2. /
  3. Međunarodna politika
  4. /
  5. Elon Musk kupio Twitter...

Kompanija Twitter je prihvatila ponudu Elon Musk -a od 44 milijarde dolara, samo dve nedelje nakon što ju je zvanično uputio vlasnicima. Vest o kupovini poznate društvene mreže, koja sa svojih skromnih (u odnosu na Fejsbuk i Instagram) 500 miliona korisnika, verovatno ne bi bila toliko globalno medijski propraćena, da u svetu nije i dalje aktuelan  oružani sukob u Ukrajini. Dodatno, sam kupac, milijarder i filantrop, Elon Musk je interesantna ličnost, što je više puta dokazao i na samom Twitteru. Twiter kao društvena mreža zbog velikog broja političara i državnika koji imaju svoje naloge, smatra se prvenstveno političkom platformom. Neretko se dešava da svetski lideri svoje izjave ekskluzivno plasiraju na Twitteru, pre nego uživo na televiziji. Ova prodaja dešava se nakon pritisaka zbog sadržaja koji se plasiraju na platformi, a dolaze od i leve i desne strane političkog spektra.

 

elon musk tviteraš

 

ELON MUSK TVITERAŠ

 

Novi vlasnik Twitera već ima određenu istoriju sa ovom platformom. Kao korisnik koga prati 80 miliona naloga, može se žargonski reći da je vrlo uticajan twiteraš. Musk, nazivajući sebe apsolutistom slobode govora, često je kritikovao Twitter zbog svog načina određivanja kakav sadržaj će biti objavljen, a kakav ne. Njegova je želja da budući algoritam na platformi prioritizuje twittove da budu javni, i naročito da smanji moć multinacionalnih kompanija koje koriste Twitter radi reklame i promocije svojih proizvoda i usluga. Takođe, Musk najavljuje manju cenzuru i ’’povraćaj’’ pojedinih ličnosti koje su prethodno banovane sa Twittera. To uključuje i bivšeg predsednika SAD, Donalda Trampa.

U svojoj izjavi, novi vlasnik Twittera je rekao da je ’’Sloboda govora temelj funkcionalne demokratije. S tim u vezi, Twitter je digitalni gradski trg na kome se raspravlja o pitanjima od vitalnog značaja za budućnost čovečanstva.’’ Zagovornik apsolutne slobode govora je bio na meti kritika kada je Zapad pozvao na zabranu emitovanja svih ruskih medija. Musk to nije uradio posredstvom svojih satelita, uz argumentaciju da se time znatno narušava sloboda govora.

Tek tako, Elon Musk je postao apsolutni ’’monarh’’ Twittera. Kupujući kompaniju privatno, on će ostvariti potpunu kontrolu nad platformom. Premda je izjavio da se ne radi isključivo o ekonomiji, već o moći i uticaju, biće zanimljivo videti na koji način će usmeriti taj uticaj koji će kumulativno rasti u narednom periodu. Najavljena je izmena algoritma i blaža politika umerenosti. To znači da bi svačije mišljenje trebalo da se čuje, koliko god bilo drugačije (čitaj ekstremnije) od ostalih. Uz to, Musk ima za cilj eliminisanje lažnih profila, ’’ spam botova’’, i autentifikaciju čoveka kao korisnika naloga. Ovo je u svrsi smanjivanja nagomilavanja ogromnog broja twittova koje ova vrsta naloga distribuira. Takođe, radi povećavanje slobode govora, biće povećan i broj slova koji će biti maksimalno dozvoljeni u jednom twittu.

 

elon musk twitter

 

UTICAJ TWITTERA NA GLOBALNU POLITIKU

Twitter kao uticajna politička platforma će verovatno dobiti novu dinamiku kada Elon Musk u potpunosti preuzme kontrolu nad kompanijom. Već se spekuliše o mogućem povratku Donalda Trampa na Twitter. To je, ipak, malo verovatno. Sam Tramp je u vezi sa tim izjavio da se neće vraćati platformi već će se fokusirati na korišćenje svoje društvene mreže pod nazivom Truth Social. Iz kabineta aktuelnog predsednika SAD, Džozefa Bajdena, su prokomentarisali da su zabrinuti zbog moći koju velike društvene mreže poseduju i da nije bitno ko će voditi Twitter. Sa druge strane, Republikanci i generalno desno orijentisani političari su pozdravili kupovinu platforme.

bliskom istoku

Od početka oružanog sukoba u Ukrajini, prenatrpani smo najrazličitijim vestima i izveštajima o tamošnjim dešavanjima. Neretko se dešava da o istom događaju imamo suprotna tumačenja, u zavisnosti ko objavljuje vest. Na Zapadu se vodi aktivna propaganda protiv Rusije i svega što je povezano sa njom. To ponekad stvara i koleteralne štete poput ruskih sportista kojima je zabranjeno učešće na svim bitnijim događajima u svetu sporta. Hoće li Musk dozvoliti da se ruski glas čuje kao što se može očekivati ako se bude pridržavao svoje agende o apsolutnoj slobodi govora? Ili će ipak postaviti određene granice u tom pogledu? Vrlo je verovatno da će prag tolerancije na Twitteru u budućnosti biti veći o čemu god da se pisalo. Ipak, još je verovatnije da će određena ograničenja u slobodi izražavanja morati da postoje, makar ona bila i minimalna.

1 Komentariši

    Bravo!

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *